Pripravte sa na vykurovaciu sezónu

CHRÁŇTE VAŠE DREVENÉ PARKETY 

s blížiacou sa zimou by sme Vám radi pripomenuli, aké dôležité je pre Vaše zdravie a prírodné materiály vo Vašom domove udržiavať prostredie v optimálnej tepelnej pohode.

DREVO JE PRÍRODNÝ MATERIÁL, KTORÝ REAGUJE NA ZMENY PROSTREDIA

Vo vykurovacom období je dôležité dodržiavať relatívnu vlhkosť vzduchu a teplotu.

ZÁKLADNÉ PODMIENKY PRE ZDRAVÉ PROSTREDIE

Teplota vzduchu má byť v rozmedzí 18°C až 23°C (iba v kúpeľni odporúčame vyššiu teplotu)
Relatívna vlhkosť sa odporúča od 40 do 65%
Prúdenie vzduchu do 0,15 až 0,2 m/s
Vnútorná teplota v miestnosti zostáva stála, mení sa iba vonkajšia. Teplota v miestnosti sa mení podľa účelu, pre aký sa používa a požiadavkám na tepelný komfort.
Pri podlahovom vykurovaní nesmie povrchová teplota podlahy presiahnuť 27°C

Pri zníženej vlhkosti vzduchu a vyššej teplote vzduchu môže dôjsť k zväčšeniu špár medzi parketami a deformácii dosiek. Dlhodobé nevhodné klimatické podmienky (znížená vlhkosť vzduchu pod 40%) môžu Vašu podlahu trvalo poškodiť.

vykurovacia sezpna

PRE VAŠE ZDRAVIE 

Prečo je suchý vzduch taký nebezpečný?

Ak sú radiátory horúce a miestnosť sa dostatočne nevetrá, vlhkosť vzduchu automaticky klesá. Jeho molekuly, ktoré sú ochudobnené o vodu, následne vdychujeme do pľúc. Pokiaľ by išlo len o dočasný pobyt v takomto priestore, náš organizmus by sa prispôsobil a nezanechalo by to na ňom nijaké stopy. Problémom je, že v našich klimatických podmienkach sa vo vykurovaných miestnostiach pohybujeme až niekoľko mesiacov v roku. Vzduch, ktorý sa nám prostredníctvom nosa dostáva do dýchacích ciest, sa na slizniciach prečistí, zvlhčí a ohreje. V prípade, že samotný vzduch neobsahuje dostatočné množstvo molekúl vody, odoberá si ju zo všetkého, s čím príde do kontaktu – z pokožky, spojiviek a spomínaných slizníc.

To má za následok viacero zdravotných komplikácií:

znížená imunita – prirodzená vlhkosť slizníc dýchacích ciest je narušená, čo umožňuje infekciám ľahší prienik do organizmu

podráždené oči – suchý vzduch dokáže poriadne potrápiť oči, ktoré si za normálnych okolností zvlhčujeme žmurkaním. Pôsobením suchého vzduchu sú oči začervenané a režú nás alebo pália

ťažkosti spojené s dýchacími cestami – kašeľ, škrabanie v hrdle,...

alergie – so zhoršeným stavom a častejšími záchvatmi by mali rátať predovšetkým astmatici

tzv. suchý nos – keďže práve cez nos prúdi do pľúc najviac vzduchu, jeho sliznice sú vystavované najvyššej záťaži. Suchý vzduch môže zájsť až do takého extrému, že sa v nose začnú vytvárať chrasty alebo sa častejšie z neho pustí krv.

vysušená pokožka – najmä v oblasti rúk, popraskané pery

znížená kvalita spánku – a počas dňa tiež výraznejší pocit únavy

Ako zvlhčovať vzduch?

Dôležité je, aby ste počas vykurovacej sezóny neplytvali teplom a nevytvárali si doma takpovediac saunu. Teplota do 23 °C prospeje nielen vašej peňaženke, ale aj zdraviu. Ak máte radi teplo, zahrejte sa horúcim čajom, horúcim kúpeľom alebo pod dekou. Čím viac budete kúriť, tým viac odľahčíte rodinný rozpočet a tým suchší vzduch si v príbytku vytvoríte. Zvlhčite si ho nasledovnými tipmi:

pri akútnych problémoch si sliznicami sa naparujte – inhalujte pary z horúcej vody, v ktorej ste rozpustili morskú soľ

mokrú bielizeň z práčky sušte v interiéri, zakaždým v inej miestnosti

na noc si na radiátor povešajte mokré uteráky

ak varíte, digestor používajte s nižšou intenzitou – tak, aby vám pary neprekážali, ale aby časť z nich zostala v kuchyni

na radiátory môžete rozmiestniť misky s vodou

staňte sa milovníkmi kvetov a prineste si dovnútra čo najviac zelene v črepníkoch

najúčinnejším riešením je elektronický odparovač s rôznymi nastaveniami

2ffca7e787320728b2b5ff9006631a7c

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.