Drevo na podlahovom vykurovaní

Uvažujete nad drevenou podlahou a odrádza vás podlahové vykurovanie? Máte veľa informácií a neviete si správne vybrať? Práve pre Vás sme pripravili nasledujúci článok, v ktorom Vám podrobne priblížime výhody a riziká spojenia drevo a podlahovka. 

Cabreuva KM 31
 

Zľudovený mýtus, že drevo nieje vhodné na podlahové vykurovanie bol odborníkmi vyvrátený už pred desiatkami rokov... V zahraničí sa drevo používa úplne bežne, avšak u nás je to stále spojené s nedôverou. Jedno, ale platí na 100%

NIEJE DREVO AKO DREVO!

Drevené parkety prešli za posledné 2 desaťročia najvýraznejším technickým pokrokom a inovatívni výrobcovia sa s problematikou popasovali. Najvhodnejšou podlahou na podlahové vykurovanie je celkom jednoznačne viacvrtsvová drevená podlaha. najčastejšie ide o 2-vrstvové a 3-vrstvové formáty. Vrtsvenie a priečne lepenie vrstiev podlahy zvyšuje jej rozmerovú stabilitu a umožňuje eliminovať celkovú hrúbku podlahovej dosky. Tým zabezpečuje podlahe nižší tepelný odpor. 

Určite platí pravidlo, že čím menší tepelný odpor podlaha má, tak tým rýchlejšie cez ňu teplo prejde. No už menej ľudí hovorí o tom,ako sa povrch správa po vypnutí kúrenia. keramické, gresové, laminátové veľmi rýchlo vychladnú. Naopak pri dreve je síce nábeh tepla pomalší ale o to dlhšie po vypnutí teplo udržiava a pomaly kumuluje. Proces kúrenia je zdravší, menej agresívny a fyzická teplota povrchu podlahy nieje vyššia ako 27st. Celzia.

Podľa názorov lekárov je veľmi teplá keramická podlaha pod nohami nevyhovujúca pre zdravý krvný obeh a teplo spôsobuje vyššiu elektrostatickosť povrchu, čo má za následok nárast prašnosti. Prach sa pri teple viac pohybuje a spôsobuje dýchacie ťažkosti až alergie a astmu. Obzvlášť nieje vhodné mať takúto krytinu s kúrením v miestnosiach, kde sa spí.  

Berte do úvahy aj obdobie roka, kedy nekúrite. Predsa drevení podlaha je prirodzene na pocit teplejšia ako keramika a PVC. Nemusíte sa teda báť o zdravie Vašich ratolestí, ktoré posedávajú na podlahe ani chrániť podlahu kobercami. 

DOBRÝ KÚRENÁR VÁM VYKUROVANIE NAVRHNE PODĽA KRYTINY! 

Samotná projekcia podlahového vykurovania je v zásade prvým krokom k úspechu. Je dobré, ak si rozmyslíte akú krytinu na podlahu použijete ešte pred dodávkou kúrenia. Špecialista Vám poradí najvhodnešiu formu vykurovania zohľadnením Vašich možností a očakávaní. 

AK STE SA UŽ ROZHODLI PRE DREVO - ČÍTAJTE ĎALEJ: 

Odborná inštalácia drevenej podlahy na podlahovku = 50% úspechu. Všeobecne odporúčame drevenú podlahu lepiť celoplošne na podklad. Pri celoplošnom lepení je podlaha pevne spojená s podkladom a prestupu tepla nič nebráni. Lepenie je investíciou, ktorá šetrí energiu a čas potrebný na vykurovanie. Pri pokládke na plávajúci systém - nasucho vzniká medzi drevenou podlahou a poterom vzduchová medzera a tá je sama o sebe izolantom.

Príprava podkladu, kontrola správnosti vlhkosti:

Rozvodné trubice musia byť pokryté minimálne 30 mm hrubou betónovou vrstvou.

Podklad musí byť optimálnej hustoty, nesmie mať trhliny alebo sa mrviť.

Vlhkosť podkladu je potrebné pred montážou určiť meraním CM prístrojom: pri betónovom podklade nesmie byť vlhkosť vyššia ako 2,3 %,                 pri podlahovom kúrení nesmie hodnota presiahnuť 1,5 %
pri anhydritovom podklade je optimálna vlhkosť 0,5% , pri podlahovom kúrení 0,3%

Potom, ako podklad dosiahne v zásade svoju finálnu konzistenciu, podlahové kúrenie sa musí uviesť do prevádzky na minimálne 14 dní. Adekvátne nastavenie teploty predstavuje 2/3 z maximálnej nastaviteľnej teploty. V strede prehrievacieho procesu sa musí teplota zvýšiť na maximum a ponechať v tejto polohe minimálne 2 dni. Dva dni pred inštalovaním parkiet sa musí podlahovú kúrenie úplne vypnúť alebo stiahnuť teplotu na úroveň vonkajšej teploty až pokiaľ sa teplota podkladu nezníži na 20 °C. V prípade povrchovo upravených parkiet je najvhodnejšie po položení parkiet uviesť podlahové kúrenie do prevádzky postupne ( cca 5ºC za deň).

V prípade povrchovo neupravených parkiet sprevádzkovať podlahové kúrenie 1 – 2  dni po nátere.

Dilatačné špáry v podklade musia byť v miestnostiach väčšej výmery vyplnené polyesterovou vložkou, epoxidovou živicou alebo podobným materiálom. Rozťažné spoje z konštrukcie alebo dilatačné špáry musia byť bezpodmienečne zhodnotené špecialistom pre podlahové kúrenie.

Všeobecným pravidlom je, že hodnota odporu prestupu tepla pri podlahe ( ktorá nesmie byť v žiadnom prípade použitá v miestnosti s vysokou vlhkosťou pred inštalovaním) nesmie prekročiť hodnotu 0,17 m2K/W. 2-vrstvové parkety dosahujú ideálnu hodnotu odporu prestupu tepla, medzi 0,06 a 0,14 m2K/W, závisiacu od  jednotlivého druhu parkety.

Pre montáž musia byť použité len kvalitné lepidlá a spojovacie materiály vyvinuté pre podlahové 
kúrenie.

Aby sa predišlo nežiaducim prejavom – sťahovaniu, vydúvaniu a iným zmenám vzhľadu a kvality je nutné udržiavať v miestnosti relatívnu vlhkosť 55 – 65%. Okrem toho, používanie zvlhčovačov vzduchu má priaznivé účinky na zdravotný stav a udržanie duševnej pohody obyvateľov a preto sa ich používanie odporúča počas obdobia kúrenia.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.